مدل گران‌قیمت آیفون پرفروش‌ترین گوشی شد

سال گذشته گوشی پایین رده آیفون ۱۳، پرفروش‌ترین گوشی بازار شد و امسال «آیفون ۱۴ پرو مکس» که گران‌ترین گوشی اپل است، این عنوان را کسب کرد.

شرکت اومدیا اعلام کرد «آیفون ۱۴ پرو مکس»، پرفروش‌ترین گوشی در نیمه اول سال بود که منعکس کننده تغییر در عادت‌های خرید مصرف کننده به سمت دستگاه‌های مدل بالا در این بازار و فاصله گرفتن از گوشی‌های پایین رده و میان رده است.

طبق آمار اومدیا، در فاصله ژانویه تا ژوئن، تعداد ۲۶.۵ میلیون دستگاه «آیفون ۱۴ پرو مکس» در بازار فروش رفت که بزرگترین رکورد در میان مدل‌های تمامی شرکت‌های سازنده گوشی و بالاتر از فروش ۲۱ میلیون دستگاه مدل «آیفون ۱۴ پرو» بود.

گوشی‌های اپل، چهار رده برتر گوشی‌های پرفروش را تصرف کردند و آیفون ۱۴ با ۱۶.۵ میلیون دستگاه فروش در رتبه سوم و آیفون ۱۳ با ۱۵.۵ میلیون دستگاه فروش، در رتبه چهارم قرار گرفت.

تفاوت قابل توجهی در این که کدام گوشی، بزرگترین سهم را از کل بازار دارد، وجود داشته است. سال گذشته، آیفون ۱۳، پرفروش‌ترین گوشی بازار بود که نشان داد مصرف کنندگان همچنان گوشی‌های پرچمدار را خریداری می‌کنند اما به جای مدل‌های گران قیمت، مدل‌های  پایین رده را ترجیح می‌دهند.

اما امسال، «آیفون ۱۴ پرو مکس» که گران‌ترین مدل گوشی اپل است، پرفروش‌ترین گوشی شد که منعکس کننده تغییر گرایش مصرف کنندگان به سمت گوشی‌های مدل بالاتر گران قیمت است.

قیمت‌ها طی چند سال گذشته تغییر چشمگیری پیدا نکرده‌اند و تولیدکنندگان ارتقاء تدریجی در گوشی‌های خود صورت داده و روی ارتقاء دوربین و تراشه‌های قدرتمندتر متمرکز شده‌اند. این امر منجر به نارضایتی عمومی مصرف کنندگان در مورد گوشی‌های هوشمند شده است که امروزه وسیله‌ای ضروری برای زندگی کاری و شخصی هستند.

قیمت‌های بالای ۱۰۰۰ دلار گوشی‌های مدل بالای شرکت‌هایی مانند اپل، سامسونگ و شیائومی، مردم را به طور کلی از خرید گوشی‌های پرچمدار منصرف کرده است. به همین دلیل، مصرف‌کنندگان دستگاه‌های خود را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارند و تا زمانی که مجبور نشوند، به تعویض گوشی خود اقدام نمی‌کنند. اما مردم تمایل بیشتری برای پرداخت قیمت بالاتر برای گران‌ترین مدل‌های این شرکت‌ها نشان داده‌اند، زیرا آنها خواهان ارتقاء به گوشی‌هایی با بهترین قابلیت‌های موجود در بازار هستند.

سامسونگ گلکسی A۱۴ با فروش ۱۲.۴ میلیون دستگاه، پنجمین گوشی پرفروش در نیمه اول سال بود، مدل برتر غول فناوری کره جنوبی در این محدوده قیمت فعلی، گلکسی اس ۲۳ اولترا، با ۹.۶ میلیون دستگاه فروش، در رتبه ششم بهترین عملکرد قرار گرفت.

طبق گزارش اومدیا، گوشی‌های شرکت‌های چینی در فهرست ۱۰ گوشی پرفروش قرار نداشت و تلفن‌های هوشمند چینی به دلیل افت بازار گوشی‌های میان رده و پایین رده، شاهد کاهش دو رقمی فروش در مقایسه با سال ۲۰۲۲ بودند.

این آمار، شاخص مهمی از سلیقه مصرف کنندگان درباره تلفن‌های هوشمند است به خصوص که اپل آماده رونمایی مدل جدید آیفون ۱۵ در پاییز می‌شود. انتظار می‌رود اپل شاهد فروش یکنواخت تا کاهش نسبی فروش آیفون در طول سال ۲۰۲۳ باشد.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، طبق آمار اومدیا، فروش جهانی تلفن هوشمند امسال نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش پیدا خواهد کرد و به ۱.۱۵ میلیارد دستگاه می‌رسد که بدترین عملکرد بازار جهانی در یک دهه گذشته محسوب می‌شود.

/ایسنا

امتیاز دهید

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

دو × سه =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0