گزارش سالانه ایران تلنت منتشر شد/ شرکت‌های رکورددار استخدام در ایران

ایران تلنت در گزارش «جذب و استخدام» ایران، بازار کار و استخدام ایران را از جوانب مختلف بررسی کرده است.

هوآوی، کوبل‌‌دارو و گلرنگ در صدر استخدام‌ها

ایران تلنت در این گزارش شرکت‌ها با بیشترین میزان استخدام در سال 1401 را معرفی کرده که بر این اساس به ترتیب گروه هوآوی، کوبل دارو و گلرنگ بیشترین آگهی استخدامی را داشته‌اند و بیشترین نیروی متخصص را جذب سازمان‌های خود کرده‌اند. علی بابا، همراه اول و تپسی نیز در رتبه‌های بعدی شرکت‌ها با بیشترین میزان استخدام قرار گرفته‌اند.

معرفی شرکت‌های رکورددار پرداخت حقوق در ایران

ایران تلنت در گزارش جامع «جذب و استخدام ایران» که به تازگی منتشر کرده، نگاهی به حقوق و دستمزد متخصصان ایرانی در رشته‌های مختلف انداخته و عوامل تاثیرگذار بر حقوق افراد را بررسی کرده است. داده‌های بخش حقوق و دستمزد این گزارش، بر اساس اطلاعات 69 هزار نفر از متخصصان که به صورت خوداظهاری گردآوری شده، به دست آمده است.

بر اساس این گزارش در رده کارشناس، بانک‌ها با خالص پرداختی 14.3 میلیون تومان بیشترین میزان پرداخت حقوق را داشته‌اند. در رده مدیر میانی بیشتر پرداخت حقوق در شرکت‌های نفت و گاز با 18.8 میلیون تومان بوده و در رده مدیر ارشد شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بورس، با 30.3 میلیون تومان بیشترین حقوق را پرداخت کرده‌اند.

گزارش سالانه ایران تلنت

درآمد متخصصان ایران بر اساس دلار

ایران تلنت در گزارش جامع «جذب و استخدام ایران»، نگاهی به حقوق و دستمزد متخصصان ایرانی در رشته‌های مختلف انداخته و میزان درآمد‌ افراد را با میزان افزایش قیمت دلار و تورم مقایسه کرده است. در واقع ایران تلنت با تبدیل میانگین دریافتی کارشناسان در سال‎های 1396 تا 1401 به دلار، از زاویه‌ای دیگر افزایش حقوق‌ها و قدرت خرید مردم را بررسی کرده است.

گزارش سالانه ایران تلنت

نمودار میانگین دریافتی کارشناسان با در نظر گرفتن نرخ دلار به ما نشان می‎دهد دریافتی افراد در این رده سازمانی، از 621 دلار در سال 1396 به 319 دلار در سال 1401 رسیده است.

در سال 96 یک مدیرمیانی به طور میانگین، ماهانه 891 دلار درآمد داشته که در سال 1401 این رقم به 433 دلار رسیده است. در سال 96 یک مدیرارشد به طور میانگین، ماهانه 1475 دلار درآمد داشته که در سال 1401 این رقم به 636 دلار رسیده است.

تفاوت دریافتی در شرکت‌های دولتی، خصوصی

در بخشی از این گزارش به تفاوت دریافتی در شرکت‌های دولتی، خصوصی و بین‌المللی پرداخته شده است. جالب اینجاست که در تمام رده‌های سازمانی، شرکت‌های دولتی نسبت به بخش خصوصی پرداختی بیشتری داشته‌‌اند. اما شرکت‌های بین‌المللی به طور کلی پرداختی‌های بالاتری داشته‌اند.

گزارش سالانه ایران تلنت

تاثیر مدرک کارشناسی ارشد بر حقوق

از دیگر بخش‌های قابل توجه این گزارش، تاثیر مدرک کارشناسی ارشد بر حقوق افراد است. بر اساس گزارش ایران‌تلنت مدرک تحصیلی در میزان حقوق افراد تاثیر گذاشته و در سال گذشته، در همه رده‌های سازمانی دریافتی افراد با مدرک کارشناسی‌ارشد، بیشتر از افراد دارای مدرک کارشناسی بوده است. بیشترین میزان این تاثیر نیز در رده کارشناس است؛ افراد دارای کارشناسی ارشد 15 درصد حقوق بیشتری نسبت به هم رده‌ای‌های خود با مدرک کارشناسی، دریافت کرده‌اند.

گزارش سالانه ایران تلنت

تفاوت دریافتی آقایان نسبت به خانم‌ها

به طور کلی در سال 1401 در همه سطوح سازمانی، آقایان نسبت به خانم‌ها حقوق بیشتری دریافت کرده‌اند. این تفاوت برای سطوح غیرمدیریتی 15 درصد و در رده مدیران میانی و مدیران ارشد 25 درصد بوده است.

گزارش سالانه ایران تلنت

تفاوت حقوق در تهران و شهرستان‌ها

در بخش دیگری از این گزارش به تفاوت حقوق دریافتی افراد پرداخته شده است. اختلاف حقوق دریافتی در تهران و شهرستان‌ها کمی کاهش یافته است. در سال گذشته به طور متوسط متخصصان در شهرستان‌ها 13 درصد کمتر نسبت به متخصصان شاغل در تهران حقوق دریافت کرده‌اند. در سال 99 این اختلاف، 18 درصد بود. در تصویر زیر اختلاف حقوق دریافتی در شهرستان‌ها را نسبت به تهران مشاهده می‌کنید:

گزارش سالانه ایران تلنت

شرکت‌ها با بیشترین متقاضی استخدام

در میان شرکت‌های ایران، «ایرانسل»، «گلرنگ» و «سولیکو» بیشترین میزان رزومه را از کارجویان دریافت کرده اند و بیشترین متقاضی استخدام را داشته‌اند. در رده‌‌های بعدی نیز شرکت‌های «دیجی‌کالا»، «کوبل دارو»، «اسنپ»، «زرین رویا» و «نستله» قرار گرفته‌اند.

گزارش سالانه ایران تلنت

کف سنی پرتکرار در آگهی‌های استخدام

در سال 1401 شرکت‌های کمتر تمایل داشته‌اند که نیروی بالای 35 سال جذب کند. سقف سنی پرتکرار در آگهی استخدام 35 سال و کف سنی پرتکرار نیز 20 سال بوده است.

گزارش سالانه ایران تلنت

ترین‌های ایران تلنت

در سال گذشته بیشترین تعداد ارسال رزومه به فردی اختصاص پیدا کرده که درمجموع رزومه خود را برای 3672 فرصت شغلی ارسال کرده است. بیشتری تعداد ریجکتی رزومه نیز به فردی اختصاص پیدا کرده که در مجموع 481 بار ریجکت شده است. بیشترین تعداد مهارت‌‌های ثبت شده در رزومه مربوط به فردی است که 23 مهارت را در رزومه خود درج کرده است.

بیشترین تعداد ثبت شده زبان خارجی در رزومه نیز مربوط به فردی است که 15 زبان خارجه را در رزومه خود ثبت کرده است.

گزارش کامل «جذب و استخدام ایران» و سایر گزارش‌های اقتصادی از بازار کار ایران را می‌توانید در ایران‌تلنت بخوانید.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0