کلاهبرداری با وعده برگرداندن آنتن آیفون ۱۴

به دنبال ممنوعیت واردات آیفون ۱۴، همچنان علاقه مندی به این برند وجود دارد و همین موضوع سبب شده اخیرا تبلیغات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و برخی واحدهای صنفی مبنی بر بازگرداندن آنتن آیفون ۱۴ قاچاق با شگردهایی از قبیل تغییر سیم‌کارت انجام شود که در این باره توصیه می شود مردم فریب آنتن موقت را نخورند و از اعتماد به این افراد خودداری کنند.

ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و رجیستری آن مدتی است که بر سر زبان افتاده و به صورت جدی از سال گذشته پیگیری شد؛ اگرچه این مدل از آیفون تنها از طریق رویه مسافری یا سوءاستفاده از این روش وارد کشور می شد اما با این روش هم رجیستر نشد و در نهایت اواخر سال به صورت رسمی واردات آیفون ۱۴ و مدل های بعد از آن به کشور ممنوع اعلام شد.

اما با این وجود همچنان تمایل از سوی شهروندان و علاقه‌مندان به این برند وجود دارد، به گونه ای که اخیراً تبلیغات گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و برخی واحدهای صنفی مبنی بر بازگرداندن آنتن آیفون ۱۴ قاچاق با شگردهایی از قبیل تغییر سیم‌کارت مشاهده می‌شود. با توجه به اینکه شبکه اپراتوری به‌صورت مستمر در حال پایش بوده و آنتن دستگاه‌های قاچاق از جمله این دستگاه‌ها مسدود می‌شود، از سوی کارشناسان، به مردم اکیداً توصیه می‌شود فریب تبلیغ آنتن موقت را نخورده و از اعتماد به این افراد خودداری کنند.

طبق اعلام سامانه همتا، واحدهای صنفی هم توجه کنند که قاچاق کالا جرم است و بر اساس مواد ۱۸، ۱۸ مکرر، ۲۹ و ۳۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سوم دی ماه 1392 و ماده ۲۰ قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 20 فروردین 1401 علاوه بر ضبط کالا، مشمول جزای نقدی، حبس از دو تا پنج سال و شلاق تعزیری حسب مورد خواهد بود.

همچنین به افرادی که قصد خرید گوشی تلفن همراه یا تبلت دارند اکیداً توصیه می‌شود از فروشگاه‌های معتبر خرید کرده و حتماً فاکتور استاندارد دارای شناسه (IMEI) و مهر فروشگاه دریافت کنند تا درصورت نیاز به پیگیری موضوع در مراجع نظارتی و قضایی، بتوانند از آن استفاده کنند.

علاوه بر این پیش از خرید نسبت به استعلام اصالت دستگاه از طریق درگاه‌های سامانه همتا شامل کد دستوری #۷۷۷۷*، سایت همتا به آدرس hamta.ntsw.ir و اپلیکیشن همتا اقدام کرده و ضمن اطمینان از واردات قانونی دستگاه، از تطابق مدل و برند اعلامی در پاسخ استعلام با مدل و برند دستگاه مطمئن شوند. در پاسخ استعلام حتما دقت شود که دستگاه به‌صورت تجاری وارد کشور شده و دارای گارانتی معتبر است.

استعلام اصالت از طریق ارسال شناسه (IMEI) به درگاه‌های سامانه همتا امکان‌پذیر است. این شناسه که شامل ۱۵ رقم است پشت جعبه دستگاه درج شده و همچنین از طریق شماره‌گیری کد #۰۶#* روی دستگاه یا گزینه about در تنظیمات دستگاه قابل مشاهده است. واحدهای صنفی و فروشگاه‌های اینترنتی موظف هستند صرفاً کالای قانونی به فروش برسانند. بنابراین درصورت بروز هرگونه مشکل با فروشنده، امکان ثبت شکایت در سازمان تعزیرات حکومتی به آدرس tazirat۱۳۵.ir و سامانه پاسخگویی وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس samt.۱۲۴.ir فراهم بوده و علاوه بر آن از طریق اتحادیه مرتبط در هر استان نیز قابل پیگیری است.

گفتنی است چندی پیش احمدرضا دهقانی‌نیا – سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز توصیه کرده است به دلیل اینکه این مدل گوشی در ایران سرویسی دریافت نمی‌کند از این رو مردم باید از خرید آن اجتناب کنند.

او همچنین گفته بود برخلاف برخی شایعات و گمانه‌زنی‌ها، امکان دریافت خدمات و سرویس برای آیفون ۱۴ در ایران وجود ندارد و حتی اگر این گوشی بعد از خریداری تا یک ماه سرویس بگیرد نیز پس از آن سامانه‌های اف ام اس آن را شناسایی می‌کنند و در نهایت خدماتی به آن ارائه نخواهد شد؛ بنابراین با توجه شرایط قانونی و امکان شناسایی این مدل گوشی، خریداران احتمالی آن قطعا متضرر خواهند شد از این رو تاکید آنها این است که مردم نسبت به خرید این گوشی اقدام نکنند.

/ایسنا

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

1 + 5 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0