چند درصد برنامه‌نویسان با هوش مصنوعی کدنویسی می‌کنند؟

گزارش‌های نظرسنجی گیت‌هاب از 500 برنامه‌نویس نشان می‌دهد 92 درصد از کدنویسان، کدهای خود را با استفاده از ابزارهای نوظهور هوش مصنوعی می‌نویسند.

از مطرح‌ شدن ایده استفاده از هوش مصنوعی برای توسعه نرم‌افزارها، چندان وقت زیادی نمی‌گذرد. در تابستان 2022  بود که GitHub Copilot، سرویس برنامه‌نویسی هوش مصنوعی مایکروسافت ارائه شد و پس از آن در نوامبر 2023، چت‌جی‌پی‌تی 3.5 ظاهر شد و همه را مجذوب خود کرد.

گیت‌هاب (GitHub) با همکاری ویکفیلد ریسرچ (Wakefield Research) از 500 توسعه‌دهنده سازمانی نظرسنجی کرده و براساس گزارش‌های نظرسنجی از کاربردان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزاری اعلام کرده است که 92 درصد از برنامه‌نویسان به‌طور فعال از ابزارهای مختلف هوش ‌مصنوعی برای کدزنی استفاده می‌کنند و تنها 6 درصد از آن‌ها گفته‌اند که از این ابزارها فقط خارج از محل کار استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، آن‌ها دریافتند که 70 درصد از برنامه‌نویسان معتقدند هوش مصنوعی مزایای قابل توجهی را برای ساخت کد فراهم می‌کند. ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی به طور خاص می‌توانند با بهبود کیفیت کد، خروجی‌های سریع‌تر و خطاهای کمتر در کدنویسی، به آن‌ها کمک کنند تا عملکرد خود را بهبود دهند.

اینبال شانی، مدیر محصول ارشد گیت‌هاب، علت را در این می‌داند که رهبران کسب‌وکارها، بهره‌وری کارکنان را با حجم کد خروجی آن‌ها می‌سنجند و می‌گوید: استفاده از هوش مصنوعی برای کدنویسی، با نوآوری خود باعث افزایش بهره‌وری توسعه‌دهندگان، افزایش رضایت و توانمندسازی آن‌ها در طی کار می‌شود. اینن در حالی است که برنامه‌نویسان بر این باورند که باید به جای حجم کدهای تولیدی، کیفیت کد معیار عملکرد باقی بماندو نگرانی آن‌ها از این است که ابزارهای کدنویسی هوش مصنوعی باعث می‌شود مدیران بیشتر بر روی ارسال کدهای بیشتر تمرکز کنند.

این شواهد نشان می‌دهد که امروزه ابزارهای برنامه‌نویسی هوش مصنوعی، جزئی قابل توجه از کسب‌و‌کارهای مدرن نرم‌افزاری هستند. نظرسنجی گیت‌هاب نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان به کمک هوش مصنوعی می‌خواهند مهارت‌های خود را در طراحی راه‌حل‌ها ارتقا دهند و یا از کاربران بازخورد دریافت کنند. به عبارت دیگر، امروزه تولید کد با هوش مصنوعی به عنوان وسیله‌ای ضروری برای رسیدن به اهداف کسب‌وکاری مطرح است.

/فارس

نظر دهید

پاسخ دهید

هفت − چهار =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0