سکوت انجمن واردکنندگان موبایل درباره وفور واردات آیفون رفرش و ریپک

در شرایطی شاهد سکوت انجمن وارد کنندگان تلفن همراه هستیم، که به گفته سازمان توسعه تجارت عمده ی آیفون های سری ۱۳ که وارد بازار می شوند رفرش و ریپک هستند.

یکی از رویه های غلطی که در حوزه ی واردات در سال های اخیر انتقادات زیادی را در بر داشته، واردات در برابر صادرات خود است. از طرفی عدم اصلاح رویه واردات در برابر صادرات خود در این سال ها منجر شده تا صدها میلیون دلار از محل صادرات خود صرفاً در سال 1402 برای واردات آیفون‌های ری‌پک و همچنین قاچاق معکوس طلا تخصیص داده شود.

به بیانی دیگر این رویه ی وارداتی به روشی تبدیل شده است تا برخی از صادرکنندگان به جای بازگشت ارز حاصل از صادرات خود، کالای غیر ضروری و از رده خارجی مثل آیفون 13 رفرش و ریپک را وارد کنند و آن را با نرخ ارز غیر رسمی در بازار به فروش برسانند.

عمده ایفون های سری 13 وارد شده، رفرش و ریپک هستند

بررسی وضعیت بازار تلفن همراه به خوبی نشان می دهد، سری 13 گوشی های آیفون به وفور در بازار ایران یافت می شوند به طوری که به نظر می رسد واردات این گوشی ها همچنان ادامه دار است. این در حالی است که اساسا خط تولید این گوشی ها به طور گسترده در سراسر جهان متوقف شده و تنها در چند کشور آفریقایی، تولید محدود این سری از مدل های برند معروف آمریکایی ادامه دارد.

لازم به ذکر است در چنین شرایطی که تولید انبوه گوشی های مذکور متوقف شده است، هر تلفن همراهی که از این مدل ها وارد کشور می شوند، طبیعتا گوشی های رفرش یا ریپک شده ای هستند که در قالب گوشی های نو و پلمپ وارد کشور می شوند.

واردات آیفون رفرش

در همین راستا سازمان توسعه تجارت در نامه ای ضمن اشاره به این نکته که از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود آیفون‌های رفرش و ریپک وارد کشور شده، اجازه تغییر رویه واردات موبایل بالای 600 دلار از طریق رویه واردات در برابر صادرات خود به واردات از طریق صادرات غیر را داده است.

همچنین سازمان توسعه تجارت علت واردات آیفون‌ها رفرش و ریپک را عدم اهلیت واردکنندگان اعلام کرده هر چند که برخی کارشناسان احتمالات دیگری مانند اظهار خلاف واقع به قصد کسب سود بیشتر را نیز می‌دهند.

در چنین شرایطی که به گفته ی سازمان توسعه تجارت تقریبا واردات ایفون های رفرش و ریپک به نوعی محرز شده است و عمده ی تلفن های همراه آیفون سری 13 که در بازار به وفور یافت می شوند، رفرش یا ریپک هستند اما انجمن واردکنندگان موبایل در این خصوص واکنشی نشان نداده اند وسکوت اختیار کرده است.

در واقع سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که این عدم موضع گیری انجمن وارد کنندگان موبایل به دلیل عدم اطلاع از واردات آیفون های رفرش و ریپک است و یا این سکوت به دلیل همراهی ضمنی با این رویه است؟

به هر حال انتظار می رود انجمن وارد کنندگان موبایل به عنوان یکی از ذی نفعان واردات موبایل در این خصوص شفاف سازی لازم را انجام دهد تا حداقل خریداران گوشی های مذکور مطلع شوند که این سری از گوشی ها به احتمال بسیار بالا رفرش و ریپک هستند.

/ تسنیم

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

دو × 2 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0