واتس‌اپ متفاوت می‌شود

واتس‌اپ امسال صاحب ویژگی‌های جدیدی شده که اکثر آنها حول کارکردش به عنوان یک ابزار پیام‌رسانی بوده، اما جدیدترین ویژگی که برای گروهی از کاربران این اپلیکیشن عرضه شده، هدف متفاوت‌تری را دنبال کرده است.

 ویژگی که واتس‌اپ جدیدا معرفی کرده، “کانال‌ها” (Channels) نام دارد و آنچه که این ویژگی را از ویژگی‌های دیگر واتس‌اپ متمایز می‌کند، این حقیقت است که از تمرکز اصلی این اپلیکیشن به عنوان یک ابزار ارتباطی دو طرفه، فاصله گرفته است. کانال‌های واتس‌اپ به عنوان یک ابزار انتشار اطلاعات مبتنی بر اینترنت و ارتباط یک طرفه، طراحی شده است.

شرکت متا پلتفرمز (شرکت مادر واتس‌اپ)، کانال‌های واتس‌اپ را به عنوان یک راه ساده، مطمئن و خصوصی برای دریافت  به‌روزرسانی‌های مهم از سوی افراد و سازمان‌ها توصیف کرده است.

برخلاف ویژگی گروه‌ها و شبکه‌های فعلی واتس‌اپ که کاملا توسط افراد کنترل می‌شوند و شامل مشارکت دو طرفه از سوی اعضا و مدیران گروه هستند، “کانال‌های واتس‌اپ”، به صفحات احراز هویت شده رسمی سازمان‌ها شباهت خواهد داشت که کاربران می‌توانند آنها را دنبال کنند. هدف اولیه این ویژگی، فعالیت به عنوان یک سرویس اطلاع رسانی خصوصی است که دنبال کنندگان را از جدیدترین  به‌روزرسانی‌ها و اتفاقات مهم، مطلع نگه می‌دارد.

دنبال کنندگان “کانال” در شکل فعلی، نمی‌توانند به اطلاعات منتشر شده پاسخ داده یا با مدیر کانال، تعامل کنند. مدیران این کانال‌ها می‌توانند جلوی اسکرین شات را گرفته و از فوروارد شدن پیام جلوگیری کنند. عده زیادی، معرفی “کانال‌های” واتس‌اپ را نخستین گام در تغییر و تبدیل واتس‌اپ از یک اپلیکیشن پیام‌رسان، به یک ابزار شبکه اجتماعی سنتی می‌دانند.

با توجه به این که “کانال‌های” واتس‌اپ، تغییر قابل توجه از کارکرد اصلی واتس‌اپ است، متا با عرضه محدود این ویژگی، مشغول تجربه و آزمایش است. در حال حاضر، این ویژگی برای عده منتخبی از کاربران واتس‌اپ از سنگاپور و کلمبیا قابل دسترس است. به نظر می‌رسد واتس‌اپ با فراهم کنندگان خدمات و سازمان‌های متعدد در این کشورها برای عرضه این ویژگی همکاری کرده است. متا تائید نکرده است که قصد دارد “کانال‌ها” را در آینده در کشورهای بیشتری عرضه کند و  امکان ایجاد کانال توسط هر کسی هم بررسی شده است.

در پست وبلاگ تشریح کننده این ویژگی جدید، متا اعلام کرده است همه پیام‌های همرسانی شده در “کانال‌ها”، تا ۳۰ روز مانده و سپس حذف می‌شوند. دارندگان کانال همچنین از این امکان برخودار هستند که پیام‌های ارسال شده از دستگاه دنبال کنندگان به صورت خودکار حذف شوند.  مدیران “کانال‌ها” همچنین می توانند تصمیم بگیرند چه کسی آنها را دنبال کنند و این گزینه را دارند تا کانال خود را خصوصی نگه دارند.

بر اساس گزارش پایگاه فناوری اسلش‌گیر، با توجه به این که “کانال‌های” واتس‌اپ برای ارتباط دو طرفه طراحی نشده اند، متا تصمیم گرفته که فاقد رمزنگاری نقطه به نقطه باشند. این شرکت، رمزنگاری نقطه به نقطه را به عنوان یک گزینه آتی برای استفاده در موارد خاص در نظر گرفته است.

/ایسنا

امتیاز دهید

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

چهارده − سیزده =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0