هشداری که هاوکینگ در مورد هوش مصنوعی داده بود

مدت‌ها قبل از اینکه ایلان ماسک و استیو وازنیک بنیانگذار اپل نامه‌ای در مورد خطرات عمیق هوش مصنوعی برای بشریت را امضا کنند، استیون هاوکینگ فیزیکدان، زنگ خطر را در مورد این فناوری به سرعت در حال تکامل به صدا درآورده بود.

هاوکینگ در مصاحبه ای با بی بی سی در سال 2014 گفت: «توسعه هوش مصنوعی کامل می تواند پایان نسل بشر باشد.»

هاوکینگ که بیش از 55 سال از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) رنج می برد، سال 2018 در سن 76 سالگی درگذشت. اگرچه او اظهارات انتقادی در مورد هوش مصنوعی داشت، اما از شکل بسیار ابتدایی این فناوری برای برقراری ارتباط استفاده کرد. بیماری او، عضلات را ضعیف می کرد و هاوکینگ را مجبور به استفاده از ویلچر کرد. او در سال 1985 دیگر قادر به صحبت کردن نبود و به روش‌های مختلفی برای برقراری ارتباط متکی بود، از جمله دستگاه تولید کننده گفتار که توسط اینتل اداره می‌شد و به او اجازه می‌داد از حرکات صورت برای انتخاب کلمات یا حروفی که با گفتار ترکیب می‌شوند استفاده کند.

هاوکینگ به بی‌بی‌سی گفت که اشکال بسیار ابتدایی هوش مصنوعی قبلاً قدرتمند بوده‌اند، اما ایجاد سیستم‌هایی که با هوش انسانی رقابت می‌کنند یا از آن پیشی می‌گیرند می‌تواند برای نسل بشر فاجعه‌بار باشد.

او در کتاب خود ذکر کرده که رایانه‌ها احتمالاً در عرض 100 سال از انسان‌ها در هوش پیشی خواهند گرفت. او نوشت: «ما ممکن است با یک انفجار اطلاعاتی مواجه شویم که در نهایت منجر به ماشین‌هایی می‌شود که هوش آن‌ها بیش از هوش ما است.»

او استدلال کرد که کامپیوترها باید برای هماهنگی با اهداف انسانی آموزش ببینند و افزود که جدی نگرفتن خطرات مرتبط با هوش مصنوعی می تواند بدترین اشتباه ما باشد.

اظهارات هاوکینگ بازتاب نگرانی های امسال غول فناوری، ایلان ماسک و استیو وزنیاک، بنیانگذار اپل است. این دو رهبر فناوری، همراه با هزاران متخصص دیگر، نامه‌ای را امضا کردند و در آن خواستار توقف حداقل شش ماهه ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی قدرتمندتر از ربات گفت و گوی چت‌جی‌پی‌تی شدند.

علی‌رغم درخواست‌ها برای توقف تحقیقات در آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی که بر روی فناوری‌هایی که از GPT-4 پیشی می‌گیرند، انتشار این سیستم نقطه عطفی بود و شرکت‌های مختلف را وادار کرد تا در ساخت سیستم‌های هوش مصنوعی با هم رقابت کنند.

/فارس

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

18 − هشت =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0