هجوم ایتالیایی‌ها برای دانلود فیلترشکن بعد از مسدودسازیChatGPT

ایتالیا به عنوان اولین کشور غربی در روز 12 فروردین اعلام کرد که چت‌بات معروف هوش مصنوعی را به دلیل نگرانی‌های حریم خصوصی داده مسدود می‌کند و درست بعد از آن کاربران برای جستجوی فیلترشکن در این کشور هجوم آوردند.

پیشرفت چشمگیر چت بات هوش مصنوعی chatGPT که توسط شرکت OpenAI معرفی شده در سال جاری قابل پیش بینی بود تا جایی که این چت بات توانست نگرانی های متخصصین این حوزه از جمله ایلان ماسک را برانگیزد.

chatGPT که مخفف ترنسفورماتور از پیش آموزش دیده مولد است در واقع می تواند به سوالات انسان پاسخی انسان گونه دهد. علاوه بر مزایای این ربات عده زیادی از آن برای نوشتن کدهای مخرب نیز استفاده کرده اند. یکی از قابلیت های این ربات نوشتن کدهای برنامه نویسی است.

همزمان با معرفی نسل چهارم chatGPTنگرانی ها برای قدرت هوش مصنوعی بیشتر شد عده ای خواستار به تعویق انداختن 6 ماهه آموزش این چت بات شدند و برخی از کشورها استفاده از آن را برای دانش آموزان و دانشجویان ممنوع کردند. گفته می شود که این ربات قابلیت سوگیری در پاسخ ها را هم دارد.

 ایتالیا به عنوان اولین کشور غربی چت بات محبوب هوش مصنوعی را مسدود و سازمان دیده بان حریم خصوصی دولت ایتالیا اعلام کرد که به طور موقت نرم افزار هوش مصنوعیChatGPT را به دلیل نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی داده ها مسدود کرده است.

 بر اساس داده های گوگل ترندز بعد از این مسدود سازی میزان جستجو برای کلمه VPN در این کشور بالا رفت. نمودار زیر این میزان جستجو را نشان می دهد:

مسدودسازیChatGPT

در قسمت انتهایی نمودار دقیقا نوک قله اول آوریل(12 فروردین) و همان روزی که خبر این مسدودسازی منتشر شده را نشان می دهد که میزان تعداد جستجو نسبت به کل جستجوها به 100 رسیده است. این عدد که در نمودارهای گوگل ترندز از 0تا100 مشخص می شود هرچه بالاتر باشد یعنی موضوع بیشتر جستجو شده و اصطلاحا ترند بوده است.

مسدودسازیChatGPT

در جستجو برای VPN کلمات مرتبط هم به صورت زیر بودند:

مسدودسازیChatGPT

ممنوعیت ChatGPT در ایتالیا باعث ایجاد نگرانی در مورد خطرات و چالش های بالقوه ناشی از هوش مصنوعی شده است. سایر کشورهای اروپایی در حال بررسی اعمال محدودیت‌های مشابه هستند که بحث‌هایی را در مورد نقش چت ربات‌های هوش مصنوعی در جامعه و تأثیر آن‌ها بر حریم خصوصی، امنیت داده‌ها و ایمنی کاربران ایجاد می‌کند. اتحادیه اروپا در حال تدوین اولین قانون هوش مصنوعی با هدف محافظت از افراد در برابر تأثیرات منفی مانند تصمیم گیری تبعیض آمیز و خطرات حریم خصوصی است.

امتیاز دهید

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

نه − 3 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0