قابلیت جدید گوگل برای آزاد‌سازی فضا در گوشی‌های اندرویدی

گوگل به تازگی یک ویژگی جدید آرشیو خودکار (Auto-archive) را برای اپلیکیشن‌های اندرویدی اعلام کرده است که به مشکل محدودیت فضای ذخیره‌سازی این گوشی‌های همراه پایان می‌دهد. ویژگی جدید که در وبلاگ طراحان اندروید (Android Developers) اعلام شده است، به کاربران این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه اپلیکیشن یا اطلاعات کاربری خود را حذف کنند، حدود ۶۰ درصد از فضای ذخیره‌سازی اپلیکیشن را آزاد کنند.

طراحان باید این ویژگی را به اپلیکیشن‌های خود اضافه کنند و پس از آن، کاربران مشاهده خواهند کرد که این ویژگی، به عنوان یک گزینه جدید ظاهر می‌شود. این ویژگی عمدتا در قالب یک پنجره پاپ‌آپ، وقتی تلاش می‌کنید یک اپلیکیشن جدید را در دستگاه اندرویدی که ظرفیت ذخیره‌سازی آن به پایان رسیده است، نصب کنید، ظاهر می‌شود. اگر این گزینه را انتخاب کنید، اپلیکیشن‌هایی که بلااستفاده مانده‌اند، به صورت خودکار آرشیو می‌شوند تا فضا برای اپلیکیشن جدید، آزاد شود. گوگل می‌گوید اندروید با آرشیو کردن اپلیکیشن‌هایی که کمتر استفاده می‌شود، شروع می‌کند و به این ترتیب، احتمال اینکه کاربر بدون یک اپلیکیشن مهم بماند را محدود می‌کند. اما اگر کاربر بخواهد دوباره استفاده از یک اپلیکیشن آرشیو شده را شروع کند، می‌تواند به سادگی برای دانلود مجدد، روی آیکن آن ضربه بزند.

البته با فرض اینکه گوشی کاربر فضای ذخیره‌سازی کافی دارد و اپلیکیشن همچنان در فروشگاه گوگل‌پلی در دسترس است. همه اپلیکیشن‌ها نمی‌توانند اجازه آرشیو خودکار را داشته باشند. طبق اعلام گوگل، این ویژگی محدود به اپلیکیشن‌هایی است که با استفاده از فرمت App Bundle اندروید منتشر شده‌اند. اما با توجه به اینکه این فرمت از اوت ۲۰۲۱، برای اپلیکیشن‌های اندروید اجباری شده است، احتمالا یک گزینه جدید مفید برای اکثر اپلیکیشن‌های اندرویدی خواهد بود. اندروید در خصوص عرضه ویژگی آرشیو خودکار اپلیکیشن‌ها، از iOS عقب بوده است ویژگی Offload Apps Unusedتقریبا شش سال است که در آی‌فون وجود دارد و با نسخه iOS۱۱ به این گوشی وارد شد و همچنان یکی از بهترین راه‌ها برای آزاد کردن فضا در آی‌فون به شمار می‌رود. البته این قابلیت لزوما یک ویژگی ایده‌آل برای همه نیست. این ویژگی در گوشی اندروید مانند iOS به جای اینکه در وضعیت پیش‌فرض باشد، یک گزینه انتخابی است، زیرا می‌تواند کاربر را بدون اپلیکیشن مورد علاقه‌اش، سرگردان نگه دارد. به عنوان مثال، وقتی کاربر می‌خواهد یک اپلیکیشن جدید را نصب کند، آفلود اپلیکیشن‌های بلااستفاده در کوتاه‌مدت مفید است، اما کاربر به راحتی فراموش می‌کند که آن را فعال کرده‌ است و اگر جایی بدون پوشش شبکه یا وای‌فای باشد و اپلیکیشنی که فکر می‌کرد نصب دارد، به جای وضعیت نصب شده، در حالت آفلود قرار داشته باشد، نمی‌تواند آن را باز کند. با این حال، داشتن این گزینه، مطمئنا به‌طور کلی مفید است. کاربران در iOS می‌توانند با رفتن به بخش تنظیمات (Settings)، قسمت عمومی (General) و سپس فضای ذخیره‌سازی آی‌فون (iPhone Storage)، گزینه آفلود اپلیکیشن‌های بلااستفاده را غیرفعال کنند.

/دنیای اقتصاد

امتیاز دهید

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

سه × 5 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0