علت عدم اتصال بعضی از گوشی‌ها به شبکه ۵G چیست؟

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از برنامه برای معرفی برترین اپراتورهای ثابت و سیار براساس شاخص‌های کیفی مختلف خبر داد.

امیر لاجوردی-جانشین وزیر در امور ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- در همایش روابط‌عمومی‌ استان ها، شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت ارتباطات و در پاسخ به سوالات کارشناسان روابط عمومی این وزارتخانه از معرفی اپراتورهای برتر براساس شاخص‌های کیفی خبر داد و گفت: این اقدام برای تسهیل دسترسی مشترکان به برترین خدمات ارتباطی انجام می‌شود.

وی سرعت اینترنت را در کسب رضایت مشترکان بسیار مهم دانست و افزود: توسعه فیبرنوری در کشور افزایش سرعت اینترنت را به دنبال دارد چرا که فیبرنوری، سرعت اینترنت را تا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش می‌دهد و رگولاتوری تصمیم دارد در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کف سرعت ارایه شده از سوی اپراتورها بر روی فیبرنوری را مشخص کند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تغییر باورهای نادرست جامعه پیرامون بحث تشعشعات دکل های مخابراتی را یکی از وظایف تبیینی حوزه روابط‌عمومی دانست و گفت: در بحث تشعشعات دو موضوع مطرح است. یکی تشعشعات تجهیزات مخابراتی و BTS ها و دیگری تشعشعاتی است که گوشی‌های تلفن همراه تولید می‌کنند.

لاجوردی با اشاره به اینکه نظارت بر تداخل فرکانسی تجهیزات رادیویی بر عهده معاونت رادیویی رگولاتوری و نظارت بر میزان تشعشعات دکل های مخابراتی برعهده سازمان انرژی اتمی کشور است، عنوان کرد: اندازه‌گیری تشعشعات دکل های مخابراتی و ارتباطی توسط رگولاتوری صورت می گیرد و سازمان انرژی اتمی بر اساس استانداردهای جهانی بر آن نظارت بسیار سختگیرانه ای دارد. ضمن اینکه گوشی‌های تلفن همراه که مردم استفاده می‌کنند نیز تشعشع دارد که قبل از ورود آنها به کشور، میزان تشعشع آنها توسط آزمایشگاه‌های مورد تایید رگولاتوری اندازه‌گیری شده و تنها زمانی که این میزان کمتر از اندازه استاندارد باشد، اجازه واردات به کشور را پیدا می کند.

معاون وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به سوال یکی از حاضران در جلسه پیرامون ممنوعیت واردات گوشی های آیفون، گفت: در حوزه واردات گوشی همراه، وزارت ارتباطات و رگولاتوری اختیاری ندارد و متولی اصلی واردات گوشی به کشور وزارت صمت است.

جانشین وزیر در امور ارتباطات درباره گوشی‌هایی که قابلیت اتصال به شبکه ۵G را دارند، بیان کرد: این موضوع به عوامل مختلف بستگی دارد. به عنوان مثال یک گوشی ممکن است نسل پنجم را روی فرکانس ۲۳۰۰ پشتیبانی کند درحالیکه اپراتور ممکن است ۵G را روی فرکانس ۳۵۰۰ ارایه کرده باشد که در اینصورت آن گوشی باوجود پشتیبانی از ۵G اما قابلیت اتصال و استفاده از نسل پنجم را ندارد.

طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه برندهای مختلف گاهی به صورت منطقه ای و در نسخه‌های اروپا، آسیا و… تولید می‌شوند. یعنی سازندگان متناسب با منطقه جغرافیایی، گوشی را می‌سازند و قابلیت‌های مختلف روی آن می‌گذارند. از همین رو ممکن است یک مدل گوشی ۵G در نسخه اروپایی به شبکه نسل پنجم متصل شود اما همان مدل گوشی در نسخه خاورمیانه، پاسخگوی ۵G نباشد.

/ایسنا

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

چهار − 3 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0