سه سال تا پایان امکان فیلترینگ اینترنت!

انتظار می‌رود تا پایان سال ۲۰۲۳، نزدیک به ۹۲ میلیون دستگاه موبایل با قابلیت پیام‌رسانی ماهواره‌ای، در اختیار مردم باشد در حالی که این رقم در سال ۲۰۲۱ کمتر از ۲ میلیون دستگاه بود. آماری که در ۲۰۲۷ به حدود ۵ میلیارد می رسد و با این زنجیره امکان فیلترینگ تقریبا به صفر می رسد.

 موسسه ccs پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۲۷ بازار تلفن های همراه دارای قابلیت پیام رسانی ماهواره ای، نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار درآمد داشته باشند و به بیش از ۴.۸ میلیارد نفر در سراسر جهان خدمات ارائه کنند.

در گزارش این موسسه از وضعیت بازار تلفن های همراه دارای قابلیت پیام رسانی ماهواره ای و مسیر حرکت آن بیست بازیگر اصلی مختلف این بازار در سال ۲۰۲۳ فهرست شده‌اند که نام‌های بزرگی چون آمازون، اسپیس‌ایکس، گلوبال‌استار، یوتل‌ست، وان‌وب و ایریدیوم در آن به چشم می‌خورد.

چه چیزی باعث بالا گرفتن رقابت شده است

لوک پیرس، تحلیلگر ارشد در CCS Insight، چندین عامل اصلی در بالا گرفتن رقابت در بازار تلفن های همراهی که قابلیت پیام رسانی ماهواره ای دارند را شناسایی کرده است؛ یکی از آنها روند کاهشی فروش تلفن های همراه است که توانایی ارائه یک ویژگی جدید مانند قابلیت ماهواره ای می تواند به صعودی شدن روند فروش کمک کند. اپراتورهای شبکه تلفن همراه برای ارائه حداکثر پوشش ممکن با یکدیگر رقابت می کنند و با جفت شدن با شرکت های ماهواره ای به پوشش جهانی دست پیدا می‌کنند.

فیلترینگ اینترنت

هنوز مناطق زیادی در جهان به ویژه در مناطق روستایی، از پوشش برخوردار نیستند و البته در این مناطق لزوماً تماشای فیلم در قله کوه مسئله نیست، بلکه توانایی تماس یا پیامک برای کمک یا راهنمایی در یک پارک ملی یا منطقه دور افتاده است که این فناوری را حائز اهمیت می‌کند. تحقیقات CCS نشان می دهد که ۴۹۳ میلیون نفر در سراسر جهان فاقد هر نوع پوشش شبکه تلفن همراه در محل زندگی خود هستند.

یکی دیگر از عوامل رقابتی شدن این بازار مربوط به فرآیند ۳GPP است. پوشش ماهواره ای همیشه با اینترنت ۵G/۶G همراه بوده است، و این موضوع از طریق نسخه ۱۶ و ۱۷ شروع به ظهور کرده است، اما هنگامی که این پوشش افزایش میابد به نسخه ۱۸ می رسد؛ نسخه ۱۸ شبکه‌های غیرزمینی رادیویی جدید (NTN) و همراه با آن، گنجاندن یکپارچه‌ ماهواره در شبکه‌ها و دستگاه‌ها را به ارمغان می‌آورد.

فیلترینگ اینترنت

سال گذشته بود که اپل و گلوبال استور با رونمایی از آیفون ۱۴ در حوزه ارتباطات ماهواره ای و برای پشتیبانی از تماس های ضروری شروع به کار کردند. مدت زیادی بعد از آن، گروه Bullitt همکاری خود را با MediaTek اعلام کرد، این همکاری در راستای قرار دادن Bullitt به عنوان اولین شرکتی که از ۳GPP مدیاتک استفاده می کند، صورت گرفت.

در اوایل سال جاری، کوالکام و ایریدیوم اعلام کردند که برای ایجاد اتصال سلولی به ماهواره به گوشی‌های هوشمند اندرویدی با یکدیگر همکاری می‌کنند. البته، T-Mobile و SpaceX سال گذشته نیز از برنامه های خود رونمایی کردند، اگرچه جان استنکی، مدیر عامل AT&T گفته است که معتقد است AT&T و AST SpaceMobile حدود ۱۸ ماه از تلاش SpaceX جلوتر هستند.

اما عجیب تر از همه Verizon است که در سال ۲۰۲۱ قراردادی را با کویپر آمازون برای اتصالات بک هال و روستایی اعلام کرد، با این حال هیچ چیز واقعی در مورد تلفن های ماهواره ای وجود ندارد.

همچنین گفته می شود که AST SpaceMobile و Lynk در سراسر جهان در ردیف کردن اپراتورها برای خدمات مربوطه خود بسیار فعال عمل کرده اند، به طوری که AST بیش از ۳۵ و Lynk بیش از ۳۰ اپراتور ثبت کرده اند.

/خبرآنلاین

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

هجده − 2 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0