ربات‌های هوشمند جایگزین حیوان خانگی می‌شوند

ربات‌های حیوانی که به هوش مصنوعی مجهزند، سعی می‌کنند رفتاری مشابه با حیوانات خانگی داشته باشند.

هوش مصنوعی در چند سال اخیر تیتر دائم رسانه‌ها بوده است و انتظار می‌رود باعث تغییراتی گسترده در جوامع بشری شود.

به تازگي نيز در برخي گزارش‌ها به ربات‌های حیوانی پرداخته شده است که به هوش مصنوعی مجهزند و سعی می‌کنند رفتاری مشابه حیوانات خانگی داشته باشند. یک نمونه که اخیرا به بازار آمده «گو ۱» است که اولین ربات هوشمند چهارپا دانسته می‌شود. این ربات را شرکت «یونیتری رباتیکزِ» چین ساخته و جوری طراحی شده است که همدم انسان‌ها باشد و مثل سگ راه می‌رود.

به گفته یونیتری، ربات‌های «گو ۱» قابلیت کنترل و انعطاف حرکات و در ضمن یادگیری را دارند. این ربات مثلا می‌تواند سرعتش را با سرعت صاحب خود تنظیم کند و قابلیت حرکت تا سقف حدود ۲۰ کیلومتر در ساعت را دارد. این شرکت در گفتگو با «فاکس» افزود که این ربات بسیار سبک‌وزن است و صدای ملایمی دارد. وزن آن حدود ۱۲ کیلو است و توانایی حمل حدود پنج کیلو را نیز دارد.

یک نمونه دیگر «امو» است که شرکت «لیوینگ‌ای آی» در چین درست کرده است. این یکی نوعی حیوان خانگی رومیزی است که تنها حدود ۱۲ سانتیمتر قد دارد. به گفته وب‌سایت این شرکت، این ربات می‌تواند در واکنش به صاحب خود بیش از ۱۰۰۰ حرکت و شکلک از خود نشان دهد. نکته مشترک این دو ربات چینی که باعث شده بتوانیم از لفظ «حیوان خانگی» در موردشان استفاده کنیم، این است که در طول زمان تغییر می‌کنند و قابلیت یادگیری و ایجاد رابطه با صاحب خود را دارند.

با این حال، برخی کارشناسان در مورد استفاده از ربات‌های این چنینی هشدار می‌دهند.  هاروی کاسترو، پزشک مقیم ایالت تگزاس که از متخصصین هوش مصنوعی است، معتقد است که حیوان‌های خانگی هوش مصنوعی نمی‌توانند تجربه پیچیده و غنی نگهداری از یک حیوان واقعی را تکرار کنند.

او در ضمن در مورد مخاطرات مربوط به وابستگی به این ربات‌ها و مسائل مربوط به سوءاستفاده از داده‌های شخصی هشدار داد.

/باشگاه خبرنگاران

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

18 − 4 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0