ترفند تازه هکرها برای دسترسی به حساب‌های جی‌میل

محققان یک شرکت که در زمینه امنیت سایبری فعالیت می‌کند، متوجه شدند که هکر‌ها با استفاده از کوکی‌های گوگل نسبت به نفوذ در حساب‌های جی‌میل کاربران اقدام می‌کنند.

محققان امنیت سایبری از شناسایی روشی خبر دادند که می‌تواند توسط هکر‌ها برای دسترسیِ بدون رمز عبور به حساب‌های جی‌میل مورد استفاده قرار گیرد؛ تهدیدی که می‌تواند متوجه هر کاربری باشد.

آن‌ها ابتدا بدافزاری را شناسایی کردند که کوکی‌های احراز هویت گوگل را جمع‌آوری می‌کرد. این بدافزار پس از آن که رایانه‌ای را آلوده می‌کند، به اطلاعات ورود به حساب گوگل کروم (Google Chrome) دسترسی پیدا می‌کند و بنابراین آن‌ها را می‌دزدد و رمزگشایی می‌کند. این بدافزار ممکن است، پس از بازیابی اطلاعات و بدون تایید کاربر، کوکی‌هایی را برای احراز هویت یک حساب ایجاد کند.

کوکی (Cookie) یک فایل متنی کم حجم است که توسط وب‌سایت‌ها روی رایانه یا گوشی کاربر ذخیره می‌شود. این فایل توسط مرورگر خوانده می‌شود و در آن اطلاعات قبلی ورود به وب‌سایت‌ها و تنظیمات سفارشی‌شده کاربر ذخیره می‌شود؛ بنابراین چه رمز عبور خود را تغییر داده باشید یا نه، هکر‌ها همچنان می‌توانند از هر رایانه و گوشی هوشمندی یا هر مرورگری به این حساب دسترسی داشته باشند.

وجود چنین روشی برای هک کردن حساب‌های جی‌میل نخستین بار در اکتبر ۲۰۲۳ لو رفت، زمانی که یک هکر آن را در کانال تلگرام خودش فاش کرد.

البته گوگل همچنان تاکید دارد که این شرکت سیستم امنیتی خود را برای جلوگیری از بروز این نوع مشکلات به طور منظم ارتقاء می‌دهد و بر همین اساس، اقدام‌های لازم برای تامین امنیت حساب‌های در معرض خطر انجام شده، ولی در عین حال، کاربران نیز باید به طور مداوم اقداماتی را برای حذف هر گونه بدافزار از رایانه خود انجام دهند.

گوگل همچنین به کاربران جی‌میل توصیه کرد که و توصیه می‌کنیم مرورگر ایمن ارتقاء‌یافته کروم را نصب کنند تا در برابر فعالیت بدافزار‌ها محافظت شوند.

/یورونیوز

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

سه × 5 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0