دلایل خرید لپ‌تاپ استوک توسط مردم

به گفته رئیس اتحادیه فناوران رایانه به دلیل کاهش عرضه لپ‌تاپ در بازار شماری از فعالان این صنف مجبور به عرضه کالاهای بی‌کیفیت شده‌اند و همچنین کاهش قدرت خرید مردم آنها را به خرید کالاهای استوک سوق داده است.

محمدرضا فرجی‌تهرانی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه با اشاره به تعطیلی فروشگاه‌های لپ‌تاپ گفت: این روزها به دلیل شرایط رکود تورمی شاهد تعطیلی واحدهای صنفی هستیم، رکود بازار باعث عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران در صنف فناوران شده و بسیاری از فعالان این بازار با گذشت زمان دچار زیان‌دهی شدند.

وی افزود: شکل‌گیری یک زنجیره ضرردهی در بازار فناوران ریزش اعضای این صنف را به همراه داشته است.

فرجی‌تهرانی همچنین به دلایل تعطیلی فروشگاه‌های لپ‌تاپ و تجهیزات مربوط به آن اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل تعطیلی صنف فناوران این است که ۹۰ درصد اقلام مربوط به این صنف وارداتی است و اگر برخی اقلام هم تولید داخل باشند مواد اولیه آنها وارداتی است و در ایران مونتاژ می‌شود. بنابراین محدود شدن واردات کالاهای آی‌تی و مواد اولیه تولید آنها به رکود بازار انجامیده است.

رئیس اتحادیه فناوران یارانه خاطرنشان کرد: شرکت‌های مادر کالا را به طور مستقیم به تجار نمی‌‌فروشند و تجار مجبورند یک سیکل دور زدن تحریم را طی کنند که برای آنها هزینه بر است در همین حال واردات این کالا به روش قاچاقچیان برای آنها ارزان‌تر تمام می‌شود در نتیجه قاچاقچی حضور قدرتمندتری در بازار دارد.

وی همچنین اظهار کرد: گاهی اوقات به دلیل حجم بالای تقاضا و در همین حال عرضه نشدن کالا، کالای قاچاق مشابه روانه بازار می‌شود که کیفیت بیشتر این کالاها پایین‌ است.

او ادامه داد: چالش دیگری که صنف فناوران با آن روبه‌رو هستند، بروکراسی‌های اداری در نحوه تخصیص ارز و ثبت سفارش کالاست.

فرجی با بیان اینکه کالاهای حوزه آی‌تی در کشورهای توسعه‌یافته معاف از مالیات بر ارزش افزوده است، گفت: اکنون دولت برای اداره کشور مجبور است از صاحبان مشاغل مالیات اخذ کند و این مالیات‌ستانی شامل تمام صنوف می‌شود. متاسفانه بسیاری از هم‌صنفان ما به دلیل واردات کالاهای تحریمی ناملایمت‌هایی را از سوی سازمان مالیاتی متحمل می‌شوند.

رئیس اتحادیه فناوران رایانه در رابطه با به‌روزرسانی تلفن‌های همراه و جایگزینی آنها با لپ‌تاپ بیان کرد: شاید تلفن‌های همراه با به‌روزرسانی امکانات خود بسیاری از نیازهای افراد را تامین کنند اما بی‌شک امکانات لپ‌تاپ با تلفن همراه بسیار متفاوت است و انجام برخی کارها با تلفن موبایل امکان‌پذیر نیست.

وی همچنین یادآور شد: به دلیل کاهش قدرت خرید مردم آنها توان خرید لپ‌تاپ را ندارند. چنانچه کسی نیاز ضروری داشته باشد به سراغ خرید لپ‌تاپ استوک می‌رود که امسال به دلیل تورم این بازار هم از رونق افتاده است.

امتیاز دهید

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

هفده + 6 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0