تلگرام با پذیرش شرایط ، در عراق رفع فیلتر می‌شود

شبکه پیام رسان تلگرام که در عراق مسدود شده بود از امروز بار دیگر در این کشور فعال می‌شود.

وزارت ارتباطات عراق با صدور بیانیه‌ای افزود: بر اساس بخشنامه نخست وزیر محترم از امروز ممنوعیت پیام رسان تلگرام در عراق لغو می شود.

این بیانیه با اشاره به اینکه مالک شرکت تلگرام آمادگی کامل خود را برای برقراری ارتباط با مقامات ذیصلاح اعلام کرده است، می گوید : این امر ( رفع ممنوعیت ) به دلیل پاسخ مالک شرکت پیام رسان ( تلگرام) به الزامات مقامات امنیتی نسبت به شناسایی طرف هایی است که اطلاعات شهروندان را درز داده اند.

در ادامه این بیانیه آمده است : در این زمینه وزارت ارتباطات عراق بار دیگر تاکید می‌کند که در برابر آزادی بیان نمی‌ایستد بلکه بر اهمیت تعهد شرکت‌های صاحب پلتفرم های شبکه های اجتماعی نسبت به احترام به قوانین کشور و امنیت داده‌های کاربران تاکید دارد.

یک منبع دولتی عراق دیروز گفته بود که مسئولان تلگرام پس از مسدود شدن این پیام رسان خارجی در عراق رایزنی و همکاری خود را با مقامات ذیربط عراقی در خصوص نشت اطلاعات شهروندان این کشور و امنیت داده‌ها آغاز کرده‌اند.

یکشنبه هفته گذشته وزارت ارتباطات عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیام رسان تلگرام بنا به دستور نهادهای امنیتی این کشور مسدود شده است.

وزارت ارتباطات عراق در بیانیه خود با اشاره به اینکه این پیام‌رسان در رابطه با اطلاعات شهروندان عراقی قوانین را نقض کرده است، افزود: موسسات دولتی ذیربط بارها از شرکت مرتبط با مدیریت برنامه فوق الذکر درخواست کرده‌اند تا در بستن سکوهایی که باعث نشت داده‌های نهادهای رسمی دولتی و اطلاعات شخصی شهروندان می‌شود و تهدیدی برای امنیت ملی عراق و سلامت جامعه است، همکاری کند، اما این شرکت به هیچ یک از این درخواست‌ها پاسخ نداده است.

بر اساس آمار وزارت کشور عراق بیش از ۱۶ میلیون نفر در این کشور از این پیام رسان خارجی تلگرام استفاده می‌کنند و هزاران کانال عراقی در زمینه‌های مختلف به ویژه اخبار و سرگرمی در این شبکه اجتماعی راه اندازی شده است.

مدیریت تلگرام پس از مسدود شدن این شبکه اجتماعی در عراق توسط مقام‌های امنیتی این کشور و متهم کردن این پیام رسان به دست داشتن در افشای اطلاعات و داده‌های رسمی عراقی‌ها تاکنون از شفاف‌سازی درباره این اتهام‌ها خودداری کرده است.

در همین حال مسدود شدن تلگرام در عراق در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای استانی در این کشور واکنش برخی چهره‌ها و احزاب سیاسی این کشور را در پی داشت.

/ایرنا

امتیاز دهید

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

پنج × 2 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0