آغاز ارائه اینترنت ماهواره‌ای یاه‌کلیک از چند ماه آینده

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: اپراتور یاه‌ست به قواعد سرزمینی یا «لندینگ رایت» ایران اعلام پایبندی کرده است و انتظار می‌رود ظرف چند ماه آینده ارائه خدمات ماهواره‌ای به مشترکان توسط اپراتور یاه‌کلیک آغاز شود.

امیر لاجوردی در گفت‌وگو پیرامون خبر عقد قرارداد و تفاهم همکاری با یک شرکت در دبی مبنی بر ورود اینترنت ماهواره‌ای به کشور گفت: خدمات ماهواره‌ای در جمهوری اسلامی ایران با هدف تقویت و توسعه زیرساخت ارتباطی کشور بالاخص در مناطق صعب‌العبور و ارائه سرویس مقرون به صرفه و با کیفیت در مناطق روستایی و دورافتاده، به‌عنوان یکی از کاربردهای اصلی اینترنت ماهواره‌ای انجام می‌شود که با اعطای این مجوز این امکان فراهم خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که در اعلام پایبندی اپراتور «یاه‌ست» به قواعد سرزمینی یا لندینگ رایت ایران چه قواعدی مشخصا باید رعایت شود، گفت: مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارائه خدمات ماهواره‌ای در جمهوری اسلامی ایران براساس مصوبه شماره۵ جلسه۳۰۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعیین شده است. لاجوردی ادامه داد: این مقررات برای تامین ارتباطات مطمئن مشترکین از طریق ماهواره به‌صورت مقرون به صرفه، پایدار و مورد اطمینان تحت شرایط فنی و تجاری مطلوب تدوین شده و همچنین مستلزم دریافت مجوز و رعایت قوانین و مقررات کشور، رعایت معیارهای فنی و کیفی لازم در این خصوص، سامان‌دهی ارائه خدمات ماهواره‌ای توسط دارندگان مجوز تاسیس و بهره‌برداری از شبکه ماهواره‌ای خارجی، تامین نیاز زیرساخت ارتباطی کشور در کنار زیرساخت‌های موجود به‌ویژه افزایش توسعه ارتباطات با ایجاد زیرساخت فضایی در مناطق نیازمند است. رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین به دلایل انتخاب این اپراتور اشاره کرد و افزود: این اپراتور بر اساس درخواست خود، در مرحله‌ دریافت مجوز از این سازمان بوده است، بدیهی است سایر اپراتورهای ماهواره‌ای نیز می‌توانند در این خصوص اقدام کنند. لاجوردی در پاسخ به این سوال که موعد پیش‌بینی‌شده برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به مشترکان توسط این اپراتور چه زمانی است، تصریح کرد: انتظار می‌رود حدود چند ماه آینده ارائه خدمات ماهواره‌ای به مشترکان توسط اپراتور یاه‌کلیک آغاز شود. وی در پایان به کاربرد اصلی خدمات اینترنت ماهواره‌ای در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: ارائه خدمات ارتباطی در شرایط بحران از جمله کاربردهای ارائه‌شده توسط اپراتور اینترنت ماهواره‌ای در کشور خواهد بود.

/دنیای اقتصاد

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

دو × 4 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0