دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای روی موبایل‌های معمولی

اسپیس ایکس در ماموریت آینده خود ۶ماهواره استارلینک مجهز به قابلیت Direct to Cell را به مدار زمین می‌فرستد تا دسترسی جهانی به ارسال پیامک و برقراری تماس برای موبایل‌های معمول فراهم کنند.

طبق اعلام اسپیس‌ایکس، این شرکت تصمیم دارد دسته‌ای از ماهواره‌های اینترنتی استارلینک را در ۲۹دسامبر به فضا بفرستد. قرار است یک موشک فالکون ۹همراه ۲۱ماهواره استارلینک از مقر فضایی وندربرگ در کالیفرنیا به فضا پرتاب شود که برخی از آنها نیز قابلیت‌های پیشرفته‌ای دارند.

این شرکت در بیانیه مربوط به توصیف ماموریت نوشته است: در این عملیات ۶ماهواره استارلینک با قابلیت Direct to Cell به فضا پرتاب می‌شوند که به اپراتورهای شبکه موبایل سراسر جهان اجازه می‌دهند دسترسی جهانی به ارسال پیامک، برقراری تماس و جست‌وجو در اینترنت روی خشکی، دریاچه یا آب‌های ساحلی را فراهم کنند. به نوشته گیزمودو اسپیس ایکس تصمیم دارد با ارسال نخستین دسته ماهواره‌های مجهز به Direct to Cell این فناوری را در مدار زمین آزمایش کند تا بتواند در آینده دامنه فعالیت خود را از برج‌های مخابراتی فراتر ببرد.

در اصل نیز قرار بود سرویس «فضا به موبایل» با کمک نسل جدید ماهواره‌های اینترنتی استارلینک تسهیل شود. البته مدتی طول می‌کشد تا این ماهواره‌ها به مدار زمین ارسال شوند؛ زیرا بزرگ‌تر از آن هستند که روی یک موشک فالکون ۹سوار شوند و برای ارسال آنها باید منتظر تکمیل شدن موشک استارشیپ ماند.

پیش از این نیز اسپیس‌ایکس تاییدیه آزمایش تماس‌های Direct to Cell بین ماهواره‌های استارلینک و موبایل‌های معمولی را دریافت کرده بود. کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا درخواست اسپیس‌ایکس برای آزمایش ماهواره‌های جدید را به مدت ۶ماه تایید کرد. در این فرآیند که با همکاری شرکت مخابراتی تی‌موبایل انجام می‌شود، ۲هزار دستگاه و ۸۴۰ماهواره به‌کار گرفته می‌شوند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، بوستر اول موشک فالکون۹ حدود ۸.۵دقیقه پس از پرتاب به‌طور عمودی روی پهپاد کشتی اسپیس‌ایکس فرود می‌آید. همچنین قرار است ۲۱ماهواره استارلینک ۶۲.۵دقیقه پس از پرتاب از بوستر بالایی موشک جدا شوند. استارلینک تاکنون بیش از ۹۰ماموریت فضایی در سال۲۰۲۳ میلادی انجام داده است.

/دنیای اقتصاد

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

5 × 1 =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0