اندرویدی‌ها شبیه آیفون می‌شوند

چیزی که همیشه در گوشی‌های اندرویدی چون سامسونگ توجه مخاطبان را جلب کرده سیستم عامل آن بوده است و اکنون گوگل با تصمیم خود، کاربران و طرفداران اندروید را خشمگین کرده است.

اندروید در حال تغییر است، امسال ما شاهد تمرکز هیجان انگیز هوش مصنوعی و ورود آن به برنامه‌های موجود و همچنین برخوردهای امنیتی با برنامه‌های خطرناک و اکوسیستم فروشگاه برنامه‌های شخص ثالث بوده‌ایم. در اواخر امسال هم شاهد به‌روزرسانی RCS پیامک بین اندروید و آیفون با وجود اکراه اپل، خواهیم بود.

یکی از موضوعات قابل توجه در این میان «کنترل» است. اپل آن را تا حد زیادی در اکوسیستم خود اعمال می‌کند و گوگل از طریق اندروید به طور سنتی نمی‌تواند این کار را انجام دهد، با این حال، این هم در حال تغییر است چرا که گوگل به شدت بر روی عناصر اکوسیستم خود تمرکز کرده است تا بیش از پیش شبیه به اپل شود.

بر اساس گزارش‌ها، کاربرانی که دستگاه‌های روت شده دارند، دیگر نمی‌توانند از RCS استفاده کنند. از سال 2024، Google بی سر و صدا پیام‌های RCS را در دستگاه‌های اندرویدی روت شده مسدود می‌کند. حتی اگر دستگاه شما فقط بوت لودر خود را آنلاک کرده باشد، اکنون در معرض خطر است و ممکن است به زودی امکان ارسال پیام‌های متنی RCS را از دست بدهد. به گفته یکی از سخنگویان گوگل، تضمین اینکه دستگاه‌های صادر کننده/دریافت پیام از اقدامات عملیاتی تعریف شده توسط استاندارد RCS پیروی می‌کنند، یکی از راه‌هایی است که گوگل‌مسیج از هرزنامه و سوء استفاده جلوگیری می‌کند.

از طرف دیگر آخرین ارتقاء هوش مصنوعی، کنترل هر چه بیشتر گوگل را فراهم می‌کند؛ این پیامدهایی برای کاربران، و برای OEMهای اندرویدی از جمله سامسونگ دارد. در اینجا یک راه حل وجود دارد که به نظر می‌رسد کار می‌کند، یعنی حداقل در حال حاضر کار می‌کند. به گفته 9to5Google کسانی که به اندازه کافی در روت کردن مهارت دارند، یک راه حل ساده پیدا کرده‌اند که شامل دور زدن ویژگی ایمنی (Play Integrity API) می‌شود و به نظر می‌رسد مسئول جلوگیری از دسترسی RCS است.

مردم در چند هفته گذشته به سختی با یکپارچگی API مبارزه کرده‌اند. در چند سال گذشته، دور زدن آن نسبتا آسان بود. اما اکنون ناگهان، همه چیز با سرعت بیشتری در حال تغییر است و همان راه‌حل‌هایی که سال‌ها عمل کرده‌اند اکنون پاسخگو نیستند. از سوی دیگر بسیاری از کاربران اندروید در اکوسیستم Google به طور گسترده خواهان همان سطح امنیتی و حفاظتی هستند که همتایان آیفون از آن لذت می‌برند، بنابراین به نظر نمیرسد که این روند ادامه پیدا کند.

این سرکوب RCS تنها تغییر شکل اندروید به سمت تکامل آیفون نیست که این هفته شاهد آن بودیم و به نظر می‌رسد که گوگل در حال قرض گرفتن یکی از نوآوری‌های اخیر اپل برای دستگاه‌های خود است و اکنون در دستگاه‌های اندروید دیده می‌شود. گوگل به‌روزرسانی گوشی‌های پیکسل را با ویژگی «Satellite SOS» که از آیفون 14 به بعد در دستگاه‌های اپل دیده می‌شود، آغاز کرده است.

همانطور که توسط 9to5Google توضیح داده شده است، اگر امروز در تلفن Pixel وارد Settings سپس Safety & emergency شوید، به احتمال زیاد «Satellite SOS» را بین «SOS Emergency » و «Car Crash Detection» خواهید دید. گوگل، ظاهراً در یک خطا، این تنظیمات را به‌طور گسترده و تقریباً در تمام دستگاه‌های پیکسل از طریق به‌روزرسانی اخیر سرویس‌های اتصال تطبیقی اعمال کرده است. این ویژگی ظاهراً هنوز کار نمی‌کند. اما بر اساس برخی از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده، به نظر می‌رسد که ممکن است یک طرح جستجو و نجات اختیاری از Garmin در دسترس باشد که همراه با ویژگی Satellite SOS کار می کند.

واضح است که خطر Google این است که هرچه اندروید بیشتر شبیه به آیفون شود، احتمال اینکه کاربران اندروید تغییر کنند، بیشتر می‌شود.

امسال نقطه عطفی برای شایستگی‌های نسبی اندروید و آیفون خواهد بود و بخش اساسی آن هم مربوط به هوش مصنوعی خواهد بود. هیجان کاربران برای iOS 18 اپل همچنان در حال افزایش است، چراکه طبق گزارشات این بروزرسانی می‌تواند بزرگترین ارتقاء سیستم عامل آنها باشد. این به این دلیل است که اپل برای اولین بار از هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد. در همین حال، گوگل هم با به‌روزرسانی‌های Gemini پیشروی می‌کند و سامسونگ نیز بر روی اهداف خودش تمرکز کرده است. با این حال به نظر می‌رسد هوش مصنوعی اندروید قرار است با جهش تولیدکنندگان پیشرو چینی به عرصه هوش مصنوعی، پیچیده‌تر شود.

/خبرانلاین

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

1 + بیست =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0