انویدیا به تنهایی از نفت عربستان باارزش‌تر است

بر اساس گزارش Companies Market Cap، انویدیا با پیشی گرفتن از سعودی آرامکو (شرکت نفت عربستان سعودی) موفق شد جایگاه سوم در فهرست باارزش‌ترین شرکت‌های دنیا را تصاحب کند.

انویدیا، رهبر هوش مصنوعی، با ارزش بازار ۲٫۱۸۸ تریلیون دلار جایگاه سوم را تصاحب کرد. این شرکت افزایش سهام خود در سال اخیر را تا حد زیادی مدیون کارت گرافیک انویدیا در حوزه‌ی هوش مصنوعی است.

بر اساس گزارش زومیت، هفت مورد از ۱۰ شرکت باارزش جهان، شرکت‌های فعال و پیشرفته در حوزه‌ی فناوری هستند. این شرکت‌ها «هفت شکوهمند» نام دارند و از نظر ارزش بازار از همه‌ی شرکت‌های فعال در حوزه‌های دیگر سبقت گرفته‌اند.

مایکروسافت و انویدیا با کمک هوش مصنوعی و محبوبیت چت‌جی‌پی‌تی سود عظیمی به دست آورده‌اند. آژور، سرویس رایانش ابری مایکروسافت، زیرساخت چت‌بات ChatGPT و سایر پروژه‌های Open AI را فراهم می‌کند. همه‌ی این محصولات از سخت‌افزارهای انویدیا بهره می‌برند.

تیم سبز حدود ۸۰ درصد از بازار پردازنده‌های هوش مصنوعی را در دست دارد و صدها شرکت هوش مصنوعی از تراشه‌های انویدیا که بر پایه‌ی معماری Ampere و Hopper تولید شده‌اند، استفاده می‌کنند.

مایکروسافت و انویدیا تنها شرکت‌هایی نیستند که به‌لطف هوش مصنوعی رشد کردند و متا نیز در سال جاری حدود ۴۶٫۶ درصد رشد داشته است. در مقابل، کاهش فروش گوشی آیفون باعث شد اپل جایگاه نخست در لیست باارزش‌ترین شرکت‌های جهان را به مایکروسافت واگذار کند.

سهام انویدیا در ۶ روز متوالی بیش از ۱۹ درصد افزایش یافت اما بعد از آنکه فعالان بازار معاملات تصمیم گرفتند که سود خود را برداشت کنند و سهامشان را بفروشند، ارزش سهام انویدیا نیز حدود ۵٫۶ درصد کاهش یافت که بیشترین کاهش در ۹ ماهه‌ی اخیر بود.

به احتمال زیاد درآمد کل انویدیا و فروش کارت‌های گرافیک‌ این شرکت برای هوش مصنوعی و پردازش فوق‌ سریع در سه‌ماهه‌ی آینده افزایش خواهد یافت.

امتیاز دهید
نظر دهید

پاسخ دهید

6 − پنج =

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0