آیا در مورد ChatGPT بیش از حد غلو شده است؟

یک دانشمند ارشد هوش مصنوعی شرکت متا نظرات خود را در مورد چت‌بات پر سر و صدای این روز‌ها یعنی ChatGPT به اشتراک گذاشته است.

ربات نویسنده و گفت و گوگر ChatGPT ساخته شده توسط شرکت توسعه هوش مصنوعی OpenAI در سرتاسر جهان خبرساز شده است، اما گویا همه متخصصان این حوزه را تحت تأثیر قرار نداده است.

یان لیکان، دانشمند ارشد هوش مصنوعی شرکت متا در یک گفت و گوی یک و نیم ساعتی، اظهارات تندی در مورد این ربات بیان کرد.

لیکان گفت: از نظر تکنیک‌های اساسی، ChatGPT به شکل ویژه نوآورانه نیست. این چیزی انقلابی نیست، اگرچه این مسئله موضوعی است که توسط افکار عمومی پذیرفته شده است.

او افزود: ChatGPT فقط همین است که هست، می‌دانید، یعنی به خوبی جمع و جور شده و کاری بسیار عالی انجام شده است.

لیکان خاطرنشان کرد : چنین سیستم‌هایی قبلاً توسط شرکت‌های دیگر ساخته شده بودند، اما مسئله این است که آن‌ها محبوبیت ChatGPT را به دست نیاورده بودند.

او می‌گوید: شرکت OpenAI در مقایسه با آزمایشگاه‌های دیگر اصلاً پیشرفت خاصی نداشته است. فقط هم شرکت‌های گوگل و متا نیستند، بلکه ۱۲ استارتاپ وجود دارند که اساساً فناوری بسیار مشابهی با این شرکت دارند. من نمی‌خواهم بگویم این دانش پیشرو و پیشگامانه‌ای نیست، اما واقعیت این است که یک دانش مشترک است و در واقع هیچ رازی پشت آن نیست. از بسیاری جهات، ChatGPT یک تلاش گروهی است، زیرا چندین بخش از فناوری را که در سال‌ها توسط بسیاری از طرف‌ها توسعه یافته، گرد هم آورده است.

لیکان افزود: شما باید متوجه باشید که ChatGPT از معماری‌های مبدل استفاده می‌کند که به شیوه‌ای خودنظارت‌شده از قبل آموزش داده شده‌اند. یادگیری خودنظارتی چیزی است که من برای مدت طولانی از آن حمایت کرده‌ام، حتی قبل از اینکه OpenAI وجود داشته باشد.

گروه هوش مصنوعی متا در مقابل OpenAI

کید متز (Cade Metz)، روزنامه‌نگار نیویورک تایمز از این دانشمند پرسید که آیا تیم هوش مصنوعی شرکت متا موسوم به FAIR با پیشرفت‌هایی مانند OpenAI در اذهان عمومی شناخته خواهد شد؟ لیکان پاسخ داد: آیا ما می‌خواهیم چنین چیزی را از متا ببینیم؟ بله، ما این را خواهیم دید و نه فقط تولید متن، بلکه شامل «هنر مولد» می‌شود که فکر می‌کنم چیز بزرگی خواهد بود.

او در توضیحات خود گفت: جایی که FAIR واقعاً خواهد درخشید، کمک به کسب و کار‌های کوچک برای ارتقای خود است.

لیکان در پایان گفت: حدود ۱۲ میلیون فروشگاه وجود دارد که در فیس‌بوک تبلیغ می‌کنند و اغلب آن‌ها منابعی برای طراحی یک تبلیغ جدید و زیبا ندارند؛ بنابراین «هنر مولد» برای آن‌ها می‌تواند کمک زیادی باشد.

اما همه با لیکان موافق نیستند. همین دو روز پیش، پائول باشیت (Paul Buchheit) خالق جی‌میل گفت که هوش مصنوعی مشابه ChatGPT، کسب‌وکار گوگل را تا دو سال دیگر نابود می‌کند.

ChatGPT که در نوامبر سال گذشته (۲۰۲۲) راه‌اندازی شد، تبدیل به یک دستیار کلیدی برای عموم مردم شده است تا سؤالاتی را از آن بپرسند که می‌خواهند پاسخ‌های دقیق و جزئی از آن‌ها بگیرند. ChatGPT به جای ارائه پاسخ به یک نتیجه‌ی جستجو که مثلا در موتور جست‌وجوی گوگل در ده‌ها صفحه پدیدار می‌شود، به سؤال‌ها به سبک مکالمه‌ای پاسخ می‌دهد که کاربرپسند، به آسانی در دسترس و قابل درک است.

ربات ChatGPT یک ربات مخصوص گفت‌وگو یا چت است که بر روی خانواده مدل‌های زبان بزرگ ساخته شده و با تکنیک‌های یادگیری نظارت شده و تقویتی به خوبی تنظیم شده است.

این ربات در دسامبر ۲۰۲۲ با نظرات مثبتی مواجه شد و به عنوان مثال نیویورک تایمز آن را «بهترین ربات چت هوش مصنوعی که تا به حال برای عموم معرفی شده» نامید و گاردین نیز گفته است که می‌تواند متنی با جزئیات چشمگیر و مانند انسان تولید کند.

ChatGPT آخرین مورد از یک مجموعه هوش مصنوعی است که شرکت سازنده از آن به عنوان GPTs یاد می‌کند و مخفف عبارت «مبدل از پیش آموزش دیده مولد» (Generative Pre-Trained Transformer) است.

یکی از ویژگی‌های کلیدی ChatGPT توانایی آن در ایجاد پاسخ‌های متنی انسان‌مانند به درخواست‌ها است. این باعث می‌شود که برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌ها مانند ایجاد ربات‌های چت برای ارائه خدمات به مشتری، ایجاد پاسخ به سؤالات در انجمن‌های آنلاین یا حتی ایجاد محتوای شخصی‌سازی‌شده برای پست‌های رسانه‌های اجتماعی مفید باشد.

این ربات می‌تواند برای کار‌های پردازش زبان طبیعی مانند تولید متن و ترجمه زبان استفاده شود و با مدل GPT-۳.۵ آموزش دیده است که یکی از بزرگترین و پیشرفته‌ترین مدل‌های زبان موجود در حال حاضر است.

ChatGPT از زمان راه اندازی آن در نوامبر سال گذشته به یک موفقیت فوق‌العاده تبدیل شده است. این برنامه هوش مصنوعی که اساساً یک ربات گفت و گوگر پیشرفته است، می‌تواند به بزرگترین و کوچک‌ترین سؤالات زندگی پاسخ دهد و مقالات دانشگاهی، داستان‌های تخیلی و حتی نامه‌های درخواست شغل را تهیه کند.

این هوش مصنوعی این کار را با استفاده از آنچه از مقدار حیرت آوری از متون موجود در اینترنت به دست می‌آورد، با راهنمایی دقیق متخصصان انسانی انجام می‌دهد. میلیون‌ها نفر در هفته‌های اخیر سؤالاتی از ChatGPT پرسیده‌اند و این ربات تمام تلاش خود را برای پاسخ دادن به کار می‌گیرد، مگر اینکه بداند نمی‌تواند. پاسخ‌های آن با اعتماد به نفس بالا و روان ارائه می‌شوند، حتی اگر گاهی اوقات به طرز شگفت‌انگیزی اشتباه باشند.

این بدان معناست که اگرچه Chat GPT می‌تواند فیزیک کوانتومی را توضیح دهد یا شعری را بنا به تقاضای فرد بنویسد، اما به گفته کارشناسان، تسخیر کامل دنیا توسط هوش مصنوعی قریب‌الوقوع نیست.

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0