طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران که حوزه فناوری اطلاعات را هم شامل شده است، هم کاربران عمومی اینترنت و هم توسعه‌دهندگان و متخصصان این حوزه در ایران، با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند. نبودن ایران در فهرست کشورهای دریافت‌کننده خدمات اینترنتی از سایت‌های بین‌المللی، دسترسی نداشتن به فروشگاه‌های نرم‌افزاری و فقدان پشتیبانی از شماره تلفن‌های ایران برای احراز هویت، از مواردی است که بسیاری از ایرانیان را با مشکل مواجه کرده است. اما سپتامبر ۲۰۲۲، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC)، با صدور یک مجوز بازنگری‌شده‌، به اشخاص و شرکت‌های آمریکایی در حوزه اینترنت و تکنولوژی اجازه داد که خدماتی در زمینه فروش و بارگذاری برخی نرم‌افزارها و سخت‌افزارها، به ایران ارائه دهند. در همین راستا وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۳ متنی منتشر کرد که حاوی پاسخ‌هایی به پرسش‌های افراد و توضیح شفاف‌ درباره آخرین نسخه رفع تحریم‌های حوزه اینترنت و تکنولوژی ایران است.

با رفع این تحریم‌ها، امکان دسترسی کاربران و شرکت‌ها به سرویس‌های بین‌المللی فراهم خواهد شد. براساس مفاد این متن، امکان دسترسی ایرانیان به شبکه‌های اجتماعی، ابزارهای ارتباطی، خدمات ابری، سرویس‌های تماس‌های ویدئویی، نقشه‌های آنلاین، بازی‌های رایانه‌ای، پلتفرم‌های آموزشی، ابزارهای امنیت اینترنتی، ابزارهای ترجمه، احراز هویت و سیستم‌عامل‌ها، فراهم می‌شود.

دسترسی نداشتن به پلتفرم‌های آموزش آنلاین بین‌المللی و دور ماندن از منابع علمی به‌روز، یکی از مشکلات ایرانیان در سال‌های اخیر بوده است، اما با رفع این تحریم‌ها، ایرانیان می‌توانند به تمام بسترهای آموزش آنلاین دسترسی یابند. همچنین احتمال داده می‌شود که با رفع این تحریم‌ها، مشکلات متعدد «گیمرهای» ایرانی هم برطرف شود. گیمرهای فعال در ایران به بسیاری از بازی‌ها دسترسی نداشتند و در برخی بازی‌ها نیز قابلیت‌های ارا‌ئه‌شده برای ایرانیان محدود بود. رفع محدودیت‌های خدمات فضای ابری نیز موضوعی حائز اهمیت است. محدودیت‌های استفاده از خدمات فضای ابری باعث شده بود که بسیاری از توسعه‌دهندگان، ناچار شوند که از بسترهای نامطمئن استفاده کنند. مهم‌ترین تغییر مجوز عمومی رفع تحریم، حذف شرط «استفاده شخصی» از ابزار و سرویس‌های اینترنتی است. این به معنای آن است که علاوه بر کاربران عمومی، شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند از معافیت‌های اینترنتی بهره ببرند. در این میان، بسیاری از شهروندان فعال در حوزه ارزهای دیجیتال امیدوارند که برداشته شدن تحریم‌ها، باعث رفع موانع موجود، امکان احراز هویت و تسهیل دسترسی به دارایی‌های‌شان شود.