رونمایی از یک ابررایانه هوش مصنوعی

شرکت انویدیا ابررایانه جدیدی را معرفی کرده که نسل بعدی مدل‌های هوش مصنوعی را آموزش می‌دهد و احتمالا انسان‌ها را با سرعت بیشتری از کار بیکار می‌کند.

این ابررایانه جدید با نام Nvidia DGX GH۲۰۰ با توان پردازش بی سابقه ۱ اگزا فلاپ در هر ثانیه رکورد خوبی را به ثبت رسانده است. ۲۵۶ ابرتراشه ۲۰۰ گیگاهرتزی در این ابررایانه نصب شده و این محصول دارای ۱۴۴ ترابایت حافظه مشترک است که ۵۰۰ برابر بیشتر از ابررایانه قبلی انویدیا، DGX A۱۰۰ است که سه سال پیش از آن رونمایی شد.
هرابرتراشه ۲۰۰ گیگاهرتزی از یک پردازنده مرکزی گریس و یک پردازنده گرافیکی اچ ۱۰۰ تنسور تشکیل شده که به آن‌ها اجازه می‌دهد هفت برابر سریعتر از یک اتصال PCIe با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با استفاده از این شیوه مصرف برق این ابررایانه هم تا یک پنجم کاهش می‌یابد.
ابرکامپیوتر مذکور برای آموزش جانشینان ChatGPT و دیگر مدل‌های هوش مصنوعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ان ویدیا اعلام کرده قصد دارد ابررایانه‌ای به نام هلیوس هم بسازد که مبتنی بر پردازنده‌های DGX GH۲۰۰ است. انتظار می‌رود این محصول تا پایان سال ۲۰۲۳ با توان پردازش ۴ اگزافلاپ عرضه شود.

/فارس

نظر دهید

پاسخ دهید

دنبال‌ چی
Logo
مقایسه موارد
  • کل (0)
مقایسه
0